BRZI VODIČ
Poslovni softver u OBLAKU
Razmišljate o prelasku u CLOUD?

Da li je Cloud poslovni softver, rešenja za vašu kompaniju? Uprkos pisanjima u medijima (Cloud termin se upotrebljava za sve i svašta) realnost je da je za neke kompanije Cloud rešenja pravo rešenje, dok je za druge tradicionalno destop rešenje bolje. Ovo samo znači da ako razmišljate o promeni softvera imate još jednu stavku na listi prilikom izbora.
*Ni ja ne volim spam, ali ipak želim da znam kome je sve interesantan ovaj vodič! Vrlo jednostavno, ako vam je interesantan ovaj vodič, možda će vam biti interesantna i neka slična tema ili interesantna aktivnost na veb-u iz oblasti poslovnog softvera, te vas o istoj mogu obavestiti putem email-a.
Popunite formu i na vašu email adresu poslaću Vam link sa kog možete preuzeti kompletan vodič!
Ne brinite i pridružite se skoro 1000 redovnih primalaca korisnih i edukativnih tekstova (kao što je ovaj vodič, na primer) sa sajta!*.
Pozdrav Miodraže,
hvala na komentaru. Shvatio si da, bez obzira što sam i ja “proizvođač” softvera, je moj komentar bio u pravcu da nas (možda) ne zavedu interesi nekoga ko nije ni korisnik ni proizvođač, a da se ti isti interesi ne propagiraju kroz interese krajnjih korisnika koji, u svakom slučaju, treba da odluče da li će ili ne promeniti nešto u svom poslovanju.
Iskreno, nemam ništa (naprotiv) protiv napretka u bilo kom smislu i uvek smo prvi prelazili na nove razvojne platforme i kada to nije bilo neophodno, sa idejom da će neve stvari kad-tad zaživeti i da je pametno što pre osvajati nove tehnologije. U ovom slučaju, bojim se da ne “preletimo” interese na relaciji korisnik-proizvođač. Nimalo nam nije problem da na neki način implementiramo nešto što će ići ka Cloud rešenjima, ali ne uspevam da koncipiram priču kojom bih zainteresovao postojeće klijente da sav taj rad i plate. Ako neko ima ideje, bio bih zahvala za neku …
Možda za nove korisnike ima nekog smisla, ali ako postave pitanje koje su prednosti u odnosu na “klasična” rešenja, opet bih bio u problemu, naročito što u našim uslovima ništa nije dovoljno sigurno, ni internet, ni kablovska mreža, ni provajderi, ni bezbednost …; i kako onda da nekom objasnim da mu je sigurnije da drži podatke negde “tamo daleko” a ne kod sebe “u fioci” ?
Moram da priznam, po prvi put sam, posle 20 godina rada u IT industriji, po malo (ipak po malo) rezervisan, ne zbog toga što ne mislim da će jednom sve biti na Mreži (hoće sigurno), nego što se u, konkretno poslovnom softveru, radi o vrlo osetljivim podacima, koje je malo ko spreman da tako lako izmesti iz svoje kuće … možda mi se samom čini ….
Nešto mislim … kome je jednsotavnije Cloud rešenje, proizvođaču ili korisniku ? Ne mogu da pronađem ubedljiv argument zašto bi neko sa desktop rešenja prešao na Cloud, sa aspekta korisnika? Ako pretpostavimo da, svejedno, mora da ima nešto od hardvera, koji je danas dovoljno dobar da pokreće desktop aplikacije, zašto bi se izlagao riziku da izmešta podatke van firme, da izgubi nešto od funkcionalnosti desktop aplikacija (ipak je Cloud na Mreži), da apsolutno zavisi od proizvođača, da zavisi od provajdera? Jedini, koliko-toliko argument je da ima dostupnost aplikaciji sa bilo kog mesta bez posebne instalacije, mada ni to nije neki krunski argument jer i desktop aplikacije mogu jako lepo da rade u režimu udaljenih pristupa, čak sa malo dodatnih modula, ni “office” Cloud nije nemoguć. Dakle, čini mi se da je benefit, u stvari, kod proizvođača, jer nema instalacije, nema baza podataka, što daleko pojednostavljuje posao, pa sad pokušavamo da ubedimo i korisnike da je to dobro za njih?
Pozdrav Bojane,
Hvala na komentaru i da ima rezona i jedno i drugo. Ono što ovom serijom tekstova pokušavamo da pokažemo jesu prednosti i mane i jednog i drugog rešenja. Onaj ko razmišlja o kupovini poslovnog softvera prosto treba da ima na umu sve ove stvari, a kakvu će odluku doneti od njega zavisi. Upravo zbog toga, za kraj serijala će ići prednosti i mane desktop i cloud poslovnog softvera.