3. novembar je bio lep dan. Ne samo zato što je vreme bilo toliko lepo da se moglo uporediti sa školskim primerom pismenog sastava „jesen u mom kraju“ već i zbog jednog veoma značajnog događaja. Tog dana je održana druga po redu BIZIT konferencija, najvažnija konferencija sa temom biznisa i tehnologija. Jedno bez drugog, danas očigledno ne može.
Imao sam tu čast i zadovoljstvo da otvorim i vodim drugu sesiju prvog dana sa temom: poslovni softver kao podrška odlučivanju, upravljanju i kontroli poslovnih procesa.
Zašto mi je bila čast, a zašto zadovoljstvo, pročitajte u nastavku teksta.
Počeli smo sa razbijanjem mitova. Da li je novac koji kompanije potroše na informacione tehnologije trošak ili investicija? Prisutni su ukratko mogli da saznaju u kom slučaju potrošnja može biti trošak, a kada investicija. Saznali su da prosta kupovina hardvera, softvera ili bilo čega drugog u IT-ju predstavlja čist trošak, a samo adekvatna primena IT-ja predstavlja investiciju. Dodatno, objašnjeno je koji su to problemi merenja povrata investicije i u čemu se, uopšte, sastoji taj povrat. Vreme je resurs koji je neobnovljiv i to je obećanje IT-ja koje je teško izmeriti: koliko mi vremena više ostane posle primene informacionih tehnologija. Zaključili smo, na primeru da čak i minimalna ulaganja, za vrlo male kompanije mogu doneti realne uštede vremena, izražene u novcu, merene kroz povećanje produktivnosti.
Nemanja Jovanović iz kompanije PSTech (sada deo Endava Group) predstavio nam je rešenje za upravljanje odnosima sa kupcima SugarCRM. Govorio nam je o pravom vremenu za uvođenje CRM sistema kao i neophodnim preduslovima za uvođenje jednog takvog rešenja. Biznis analiza je početni i, trebalo bi da bude, neizbežni korak pri uvođenju bilo kog poslovnog rešenja, te tako i CRM-a. Takva analiza jasno pokazuje da li je za kompaniju pravi trenutak za uvođenje CRM-a ili je bolje sačekati. Saznali smo dodatno šta je ključna razlika između SugarCRM i ostalih rešenja koja se mogu naći, kako na svetskom, tako i na domaćem tržištu. SugarCRM je platforma otvorenog koda i to je važno naglasiti kada je reč o ovoj platformi.
Miloš Bošnjak iz kompanije IIB nas je podsetio na ključne činioce poslovnog sistema od kojih je softver samo jedna od karika. Odatle i nazive teme „Zajedno ili za JEDNO“ koja ilustruje potrebu za sveobuhvatnim pristupom, kako softveru tako i njegovom uklapanju u organizaciju. Dodatno, napravljen je osvrt na ogromnu količinu informacija i izazove organizovanja i upravljanja tim informacijama i načinima na koji informacioni sistem može doprineti raščišćavanju haosa. I ne samo informacioni sistem, već i znanje, iskustvo i obrazovanje kao dodatni značajni faktori u uspešnoj primeni i eksploataciji svih tih podataka i informacija u funkciji razvoja preduzeća.
Odgovor na pitanje ko je radnik godine u kompaniji dao nam je Miloš Pucarević iz kompanije GoPro, sertifikovanim Microsoft Dynamics NAV implementacionim partnerom. Miloš nas je simbolično podsetio na radnika koji radi 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini. Radnik koji ne spava, ne jede, bez zahteva, a uvek spreman i dostupan. Takav radnik je pravilno izabran poslovni softver koji će verovatno sa vama raditi zajedno i preko deset godina. Zašto i kako poslovni softver unapređuje poslovanje, na koji način donosi konkurentnu prednost i kako ga pravilno negovati i usavršavati kao pravog radnika, dodatno je pojašnjeno u Miloševom izlaganju.
Jedina dama u ovoj sesiji je bila šarmantna Katarina Đurić iz kompanije Coming koja nam je predstavila mogućnosti za primenu poslovnih rešenja u Cloud-u. Podsetila nas je o prednostima, ali i manama cloud rešenja, a dodatno nam je prikazala kako se takva rešenja ponašaju u oblačnom okruženju pre svega u domenu dostupnosti podataka, integraciji servisa i digitalizaciji arhive uz pomoć SharePoint servisa.
Branko Miljković iz kompanije AB Soft nas je podsetio na značaj pravog izbora rešenja, na ključne tačke pri izboru, zamke, dileme i trileme koje se u ovom procesu javljaju. Ono što bih ja posebno izdvojio iz Brankove prezentacije jeste više puta pomenuti gvozdeni trougao izbora, implementacije i korišćenja poslovnog softvera kao vrlo suptilan odnos između vremena (brzo), kvaliteta (dobro) i troškova (jeftino). Poseban izazov prilikom izbora, a koji se često zaboravi dodatno je naglašen podsećanjem i na dugoročne aspekte korišćenja poslovnog softvera kao što su buduće održavanje i nove verzije.
Drugi Branko u ovoj sesiji, Branko Đaković iz kompanije Tomato Tomato Communications, podsetio nas je na elementarne ljudske osobine koje nas razočaravaju ili oduševljavaju u svakodnevnom životu, ali i prilikom izbora IT provajdera. Ljudi i tehnologija često idu zajedno, ali se tehnologije definitivno brže menjaju, nego ljudi. I tu se javlja taj jaz između realnosti i očekivanja.
Kraj ove sesije završen je odličnom panel diskusijom koju je vodio Milan Bašić na temu „Kako da mi upravljamo poslovnim procesima, a ne oni nama?“. Svoje viđenje sa prisutnima su podelili Damjan Barjaktarević (GoPro), Dragoljub Jovković (Delhaize), Dušan Stojanović (eUprava), Aleksandar Marković (Metalac) i Slobodan Bogdanović (PS Tech). Opšti zaključak panel diskusije je da je procesima moguće upravljati, ali je potrebno mnogo truda, znanja, veštine i zalaganja. Informacione tehnologije neće same po sebi upravljati procesima, ali mogu pomoći.
Umesto biografije Redefinisan i izbrušen pogled na softver. Korisnici i programeri. Artisti i modeli. Večita borba ideje i realizacije. Korisnik hoće jedno, programeri tvrde da je neizvodljivo, a knjigovođi ne odgovara zakonski aspekt. Kako usaglasiti različite interese korisnika, programera i sve to upakovati u zakonsku formu? Operativa ili knjigovodstvo, šta je Vama važnije? Posebni programi, integrisan sistem, transferi, kopiranje, prekucavanje. Da li komplikujemo jednostavno ili jednostavno mora komplikovano? Da li je Marfi u pravu kada kaže da ni jedan pravi problem nema rešenje. Krenimo zato od početka jer sudeći po Parouzziju: “Ako loše startuješ, nevolje rastu eksponencijalno”
Verno preneta atmosfera sa skupa. Vidi se da poznajemo stanje, ali ga teško menjamo. Malo se vide stvarni efekti primena IKT i ambijent u kompanijama je nepodstoicajan.
Hvala na komentaru! Stanje poznajemo i teško menjamo, ali to važi za sve. Da su promene lake, ne bi postojala posebna disciplina koja se bavi upravljanjem promenama (Change Management). Ako je za utehu, ni u razvijenom svetu nije do kraja jasno kako tačno meriti efekte primene IKT (izvorni članak za ono što sam rekao na skupu: http://www.networkworld.com/article/2999979/big-data-business-intelligence/the-answer-to-wasted-it-investment-spend-spend-spend.html). Što se ambijenta tiče, slažem se da je nepodsticajan, ali pitanje je i koliko sami IKT stručnjaci umeju da “podstaknu” atmosferu na način da i krajnji korisnik razume umesto da bude zbunjen silnim IKT skraćenicama…
Please log in again.
The login page will open in a new tab. After logging in you can close it and return to this page.
BRZI VODIČ
Poslovni softver u OBLAKU
Razmišljate o prelasku u CLOUD?
Da li je Cloud poslovni softver, rešenja za vašu kompaniju? Uprkos pisanjima u medijima (Cloud termin se upotrebljava za sve i svašta) realnost je da je za neke kompanije Cloud rešenja pravo rešenje, dok je za druge tradicionalno destop rešenje bolje. Ovo samo znači da ako razmišljate o promeni softvera imate još jednu stavku na listi prilikom izbora.
Miodrag Ranisavljević - autor
*Ni ja ne volim spam, ali ipak želim da znam kome je sve interesantan ovaj vodič! Vrlo jednostavno, ako vam je interesantan ovaj vodič, možda će vam biti interesantna i neka slična tema ili interesantna aktivnost na veb-u iz oblasti poslovnog softvera, te vas o istoj mogu obavestiti putem email-a.
Popunite formu i na vašu email adresu poslaću Vam link sa kog možete preuzeti kompletan vodič!
Ne brinite i pridružite se skoro 1000 redovnih primalaca korisnih i edukativnih tekstova (kao što je ovaj vodič, na primer) sa sajta!*.
Poslovni softver i rešenja već odavno predstavljaju osnov za efikasno upravljanje poslovanjem. Cloud je sve bliže i više ne predstavlja samo svetski trend, već se i na našem tržištu pojavljuje sve više i više rešenja ovog tipa. Šta se nudi na tržištu Srbije?
Miodrag Ranisavljević - autor
*Ni ja ne volim spam, ali ipak želim da znam kome je sve interesantna ovaj izveštaj! Vrlo jednostavno, ako vam je interesantna ova analiza, možda će vam biti interesantna i neka slična tema ili interesantna aktivnost na veb-u iz oblasti poslovnog softvera, te vas o istoj mogu obavestiti putem email-a.
Popunite formu i na vašu email adresu poslaću Vam link sa kog možete preuzeti kompletan sadržaj ove analize!
Ne brinite i pridružite se skoro 1000 redovnih primalaca korisnih i edukativnih tekstova (kao što je ova analiza, na primer) sa sajta!*.
Verno preneta atmosfera sa skupa. Vidi se da poznajemo stanje, ali ga teško menjamo. Malo se vide stvarni efekti primena IKT i ambijent u kompanijama je nepodstoicajan.
Hvala na komentaru! Stanje poznajemo i teško menjamo, ali to važi za sve. Da su promene lake, ne bi postojala posebna disciplina koja se bavi upravljanjem promenama (Change Management). Ako je za utehu, ni u razvijenom svetu nije do kraja jasno kako tačno meriti efekte primene IKT (izvorni članak za ono što sam rekao na skupu: http://www.networkworld.com/article/2999979/big-data-business-intelligence/the-answer-to-wasted-it-investment-spend-spend-spend.html). Što se ambijenta tiče, slažem se da je nepodsticajan, ali pitanje je i koliko sami IKT stručnjaci umeju da “podstaknu” atmosferu na način da i krajnji korisnik razume umesto da bude zbunjen silnim IKT skraćenicama…